Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w naszej Parafii – 10.01.2010r.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki (ur. 29 marca 1961 w Majdanie Łukawieckim) – polski duchowny katolicki, arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego, wieloletni sekretarz papieski.

Po maturze studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 września 1987 z rąk biskupa Mariana Jaworskiego, ówczesnego arcybiskupa diecezjalnego lwowskiego z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 r. wyjechał do pracy duszpasterskiej na Ukrainie. W 1996 r. uzyskał stopień naukowy doktora na rzymskim Uniwersytecie Angelicum. Pracował jako wikariusz parafialny, sekretarz biskupa, a następnie był urzędnikiem w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W 1996 r. został osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci w 2005 r. został sekretarzem papieża Benedykta XVI

16 lipca 2007 został mianowany arcybiskupem koadiutorem Lwowa. 29 września 2007 przyjął w Watykanie święcenia biskupie. Głównym konsekratorem był papież Benedykt XVI, zaś współkonsekratorami kardynałowie Tarcisio Bertone i Marian Jaworski.

21 października 2008 objął w pełni archidiecezję lwowską w związku z przyjęciem przez Benedykta XVI rezygnacji dotychczasowego metropolity kard. Mariana Jaworskiego. 22 listopada 2008 odbył się uroczysty ingres do katedry we Lwowie, był to pierwszy ingres arcybiskupa łacińskiego do katedry we Lwowie po II wojnie światowej.

Za zasługi dla polskiego Kościoła i pracę na rzecz Polaków na Ukrainie 29 września 2007 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

31 marca 2009 w Warszawie odbyła się promocja książki – wywiadu z abp. Mokrzyckim „Najbardziej lubił wtorki” o Janie Pawle II, który przeprowadziła dziennikarka Brygida Grysiak. (Wikipedia.pl)

[photoxhibit=37]

[photoxhibit=40]